Gastroenterologia

Przygotowanie do wizyty

Przygotowanie do badania pH metrii z impendancją
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Dla uniknięcia wymiotów podczas zakładania sondy zaleca się pozostanie na czczo przez 6 godzin przed badaniem.
W niektórych przypadkach, w zależności od wskazań do badania, może zaistnieć potrzeba przyjęcia bądź powstrzymania się od przyjęcia niektórych leków. Z reguły zaleca się wstrzymanie od przyjmowania inhibitorów pompy protonowej przez 7 dni przed badaniem, innych leków wpływających na wydzielanie żołądkowe i leków prokinetycznych przez 2 dni oraz leków zobojętniających przez 24 godziny przed badaniem. Bardzo prosimy o poinformowanie lekarza kierującego do badania o wszystkich zażywanych lekach i zastosowanie się do jego zaleceń odnośnie zażywania leków w okresie kilku dni przed badaniem i w czasie jego trwania.

 

Przygotowanie do kolonoskopii/sigmoidoskopii
Przygotowanie do badania należy rozpocząć tydzień przed planowanym zabiegiem. Należy wówczas przerwać przyjmowanie preparatów zawierających żelazo. Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne (np. Aspiryna, Acard, Ticlid) powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii ich chwilowego odstawienia. Osoby przyjmujące leki zakrzepowe powinny skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia zmiany leków na heparynę niskocząsteczkową.
4 dni przed badaniem należy unikać spożywania surowych owoców i warzyw, zwłaszcza tych które zawierają drobne pestki (winogrona, maliny, porzeczki, truskawki, kiwi, pomidory, figi, ogórki). Zaleca się również nie spożywać buraczków, pieczywa z ziarnem oraz maku.
1 dzień przed badaniem można zjeść lekkie śniadanie (bez napojów gazowanych i mleka). Dopuszczalny jest niewielki objętościowo obiad we wczesnych godzinach popołudniowych. Posiłek powinien składać się z półpłynnych, łatwo przyswajalnych produktów np. kisiel, budyń, kleik, czy jogurt. Nie należy spożywać kolacji
Jeżeli badanie planowane jest na godziny przedpołudniowe, to w dniu poprzedzającym kolonoskopię, około godziny 14 należy rozpocząć zasadnicze przygotowanie do badania, czyli przyjmowanie preparatu FORTRANS (preparat dostępny w aptece, po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza kierującego na badanie). Każdą z czterech saszetek preparatu należy rozpuścić w 1 litrze niegazowanej wody i wypić je w ciągu 5-6 godzin od przyrządzenia pierwszego napoju. Od momentu rozpoczęcia przyjmowania preparatu FORTRANS nie można nic jeść. Można natomiast pić wodę niegazowaną lub herbatę.
Jeżeli badanie planowane jest na godziny popołudniowe lub wieczorne w dniu poprzedzającym badanie należy spożyć trzy saszetki preparatu FORTRANS (w godzinach popołudniowych i wieczornych), a czwartą (ostatnią), rano w dniu badania.
Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortrans są liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania , konieczny jest kontakt z lekarzem.
Przygotowanie do badania może wywołać skutki uboczne np.: nudności, wymioty, ból brzucha, kurcze jelit, biegunkę, ogólne osłabienie organizmu, dreszcze, ból i zawroty głowy, uczucie zmęczenia i reakcje nadwrażliwości...
Przed badaniem zalecane jest wykonanie badań: antygen Hbs i p/ciała HCV

 

Przygotowanie do gastroskopii
Na badanie należy zgłosić się na czczo.
5 godzin przed badaniem należy odstawić przyjmowanie płynów.
Przed badaniem zalecane jest wykonanie badań: antygen Hbs i p/ciała HCV

 

Przygotowanie do rektoskopii
Należy zakupić w aptece zestaw do lewatywy – Enema (2 sztuki).  Jedną wlewkę doodbytniczą wykonać rano, druga na 2-3 godziny przed badaniem.