Dietetyka

FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące wizyty u dietetyka.

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, które powinny rozwiać Twoje wątpliwości

Czy analiza składu ciała jest bezpieczna?

Analiza składu masy ciała (przeprowadzana metodą BIA) jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym. Stosowane częstotliwości prądu są niegroźne i nieodczuwalne dla organizmu. Do tej pory nigdy nie odnotowano działań niepożądanych związanych z przeprowadzonym badaniem BIA. Może być ono stosowane u osób obu płci, praktycznie niezależnie od stanu zdrowia. Jedyne przeciwskazania do wykonania analizy składu ciała to posiadanie rozrusznika serca oraz w przypadku kobiet – ciąża.

 

Jak często muszą odbywać się wizyty kontrolne?

Wizyty kontrolne zwykle odbywają się co dwa tygodnie. Jest to idealny moment na monitorowanie postępu dietoterapii i ewentualne skorygowanie planu żywieniowego. Częstsze spotkania nie odzwierciedlają osiągnięć, natomiast rzadsze mogą powodować utratę motywacji. Wizyty trwają do momentu osiągnięcia założonych celów. Możliwe są także wizyty raz w miesiącu (np. dla osób dojeżdżających). Częstotliwość wizyt ustali z Tobą indywidualnie dietetyk.

 

Kiedy otrzymam gotowy jadłospis?

Opracowanie Indywidualnego Planu Żywieniowego trwa zwykle kilka dni. Dietetyk musi dokładnie przeanalizować zebrane od Ciebie informacje i napisać zdrowy, bezpieczny i przede wszystkim skuteczny jadłospis, odpowiadający Twoim wymaganiom.
W celu otrzymania kompletnych materiałów wraz z jadłospisem musisz przyjść do nas na jeszcze jedno krótkie spotkanie (bezpłatne), podczas którego udzielimy Ci wszystkich niezbędnych wyjaśnień i wskazówek dotyczących stosowania jadłospisu. W indywidualnych przypadkach, po wcześniejszych ustaleniach, materiały możemy wysłać drogą e-mailową.

 

Jak są układane diety?

Diety układane są przez specjalistę dietetyka. Indywidualne podejście do klienta gwarantuje dietę, która zapewni organizmowi odpowiednią kaloryczność oraz dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i składników mineralnych) w odpowiednich ilościach.
Diety oparte są na aktualnych zaleceniach Instytutu Żywności i Żywienia oraz na nowej piramidzie żywienia, zgodnej z najświeższymi badaniami naukowymi. Zbilansowana dieta w sposób naturalny reguluje przemianę materii oraz likwiduje napady głodu.

 

Czy moja dieta będzie ułożona przez komputer?

Twoja dieta zostanie ułożona i skomponowana przez specjalistę dietetyka. W odróżnieniu od niektórych poradni (zwłaszcza internetowych) nie stosujemy żadnych programów, które automatycznie układają diety, co czasami powoduje bardzo dziwne zestawienia potraw. Oczywiście w procesie przygotowywania diety komputer jest wykorzystywany do obliczania ilości składników diety, tak by zapewnić w pełni wartościową i dokładnie wyliczoną dietę zawierającą wszystkie niezbędne elementy we własciwych ilościach i proporcjach.

 

Czy nie wystarczą mi darmowe diety, dostępne w internecie i gazetach?

Niestety nie. Nie ma czegoś takiego jak dieta dla każdego. Każdy człowiek różni sie pod wieloma względami (żeby wymienić chociażby wiek, płeć, wagę, wzrost, styl życia) i w związku z tym każdy będzie miał inne zalecenia dietetyczne.
Ponadto diety proponowane przez czasopisma i internet często mają nieprawidłowe proporcje składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany) oraz za mało podstawowych witamin i składników mineralnych.

 

Czy moja dieta nie będzie zbyt wyszukana i kosztowna?

Nie. Każda osoba otrzymuję dietę indywidualnie dopasowaną na podstawie wcześniej przeprowadzonego szczegółowego wywiadu żywieniowego oraz dostosowaną do upodobań kulinarnych. Produkty wykorzystywane w diecie są produktami ogólnie dostępnymi i na co dzień stosowanymi w naszej kuchni, co nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Ile mogę schudnąć?

Tempo utraty wagi przy dietach odchudzających ustalane jest indywidualnie i może wynosić 2-4 kg na miesiąc. Szybsze chudnięcie, czyli więcej niż 4 kg na miesiąc nie jest zalecane, ponieważ może doprowadzić do: osłabienia i wyniszczenia organizmu, niekorzystnych zmian w metabolizmie, utraty tkanki mięśniowej, a przede wszystkim do efektu jojo.

 

Czy aby schudnąć wystarczy sama dieta?

Niestety, sama dieta nie wystarczy. Organizm bardzo szybko przystosowuje się do obniżonej kaloryczności posiłków, spowalnia metabolizm i zmniejsza zapotrzebowanie na energię. Jedynym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest regularna aktywność fizyczna. Nie musi to być od razu duży wysiłek fizyczny. Można zacząć od 30 minutowych marszów (szybkich spacerów) i powoli zwiększać ich długość. Wysiłek fizyczny sprzyja utracie tkanki tłuszczowej przy jednoczesnej ochronie zasobów białkowych organizmu.