Aktualności

Przywitaj Wiosnę razem z nami! Zapraszamy na bezpłatny pomiar i analizę składu ciała.

W pierwszy dzień wiosny , czyli 21 marca (sobota) w Specjalistycznym Centrum Medycznym Gastromedica dajemy Państwu możliwość spotkania z dietetykiem i przeprowadzenia pomiaru składu swojego ciała. Jeżeli chciałbyś przekonać się jak to wygląda – zarejestruj się już dziś. Pomiaru dokona dietetyk mgr inż. Maria Brzegowy, która również krótko omówi z Tobą wyniki badania. Każdy z Pacjentów otrzyma również rabat w wysokości 15% na pierwszą konsultację dietetyczną.

Kto wie..., być może będzie to Twój początek w walce o piękną sylwetkę i lepsze zdrowie? Zapraszamy!

Konieczna rejestracja pod numerem 12 313 19 06 Ilość miejsc ograniczona.

Na badanie można też zarejestrować się w czwartek 19.03.2015 w godzinach od 10.00 do 15.00

 

Metoda BIA

Specjaliści pracujący w nowoczesnych gabinetach dietetycznych rzadko kiedy wykorzystują jeszcze klasyczne „centymetry” czy przyrządy do pomiaru grubości fałdu skórnego. Dzisiaj pracę tych sprzętów zastąpiły zdecydowanie bardziej zautomatyzowane i dokładniejsze urządzenia. Do takich właśnie  należy analizator składu ciała, który w swojej pracy wykorzystuje metodę tzw. bioimpedancji elektrycznej (BIA).

 

Dzięki BIA Twoja dieta będzie idealnie dopasowana
Metoda BIA to nieinwazyjna, wiarygodna i niezwykle skuteczna metoda badania diagnostycznego, która pozwala na dokładną analizę składu naszego ciała przy wykorzystaniu oporu elektrycznego tkanek organizmu, tzw. impedancji. Masa ciała jaką odczytuje się na klasycznej wadze dostarcza nam niestety znikomej wiedzy na temat ilości tkanki tłuszczowej i mięśni czy ogólnego nawodnienia i kondycji organizmu. Wyliczenie BMI, czyli wskaźnika masy ciała również nie stanowi wystarczającej podstawy do określenia poziomu metabolizmu człowieka, a tym samym do skomponowania idealnej diety. Skład ciała badany metodą BIA daje za to kluczową informację – proporcję mięśni do tłuszczu oraz jej stosunku do całkowitej zawartości wody w ludzkim ciele. Dzięki temu, zdecydowanie lepiej można monitorować to co dzieje się w naszym organizmie, a tym samym – korygować dietę w zależności od efektów jakie oczekujemy. Wszystkim nam bowiem zależy przecież na tym, aby chudnąć „z tłuszczu”, a nie z mięśni czy wody. Niestety, wiele modnych dzisiaj diet opiera się przede wszystkim na błyskawicznej utracie wody, stąd równie szybki efekt jojo.

Dietetyk na podstawie uzyskanych z analizatora informacji może dobrać odpowiednią strategię dietetyczną, która będzie miała na celu przykładowo redukcję masy ciała bądź przybranie na masie, przy jednoczesnym uzyskaniu korzystnego stosunku tkanki mięśniowej do tłuszczowej. Prawidłowo wykonany pomiar oraz właściwie dobrany plan żywieniowy może stanowić bazę dla zapobiegania i leczenia wielu chorób przewlekłych niezakaźnych takich jak nadwaga, cukrzyca czy choroby układu krążenia.

Jak dobrze przygotować się do badania?
Analizę składu ciała metodą BIA można uważać za całkowicie bezpieczną dla organizmu. Stosowane częstotliwości prądu nie powodują podrażnienia nerwów ani mięśnia sercowego, a jego natężenie jest całkowicie niegroźne. Nie są także znane przypadki wystąpienia działań niepożądanych, które można by  powiązać z przeprowadzeniem badania BIA. Przeciwwskazaniem do wykonywania analizy składu ciała tą metodą może jednak być ciąża, padaczka oraz wszczepiony rozrusznik lub defibrylator serca.

Aby właściwie przygotować się do pomiaru, nie należy spożywać żadnego posiłku na 4 godziny przed badaniem, a najlepiej być na czczo. W ciągu ostatnich kilku, a najlepiej 12 godzin nie wolno wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Do okoliczności, które mogą zaburzyć prawidłowość pomiaru należy również: spożywanie alkoholu, zażywanie leków diuretycznych, obrzęki, jak również – prawdopodobnie – w niewielkim stopniu cykl menstruacyjny. Podczas badania musimy mieć gołe stopy i możliwie jak najmniejszą ilość ubrań na sobie. Pomiar trwa zaledwie kilka minut. Podczas gdy pacjent stoi na wadze, dietetyk dokonuje odpowiednich ustawień, po czym drukuje zapis badania.

 

Analiza zostanie wykonana przy pomocy nowoczesnego aparatu marki TANITA – BC 420 S MA.

Zostaną oznaczone:

Waga całkowita
Masa tkanki tłuszczowej w %
Masa tkanki tłuszczowej w kg
Masa tkanki mięśniowej w kg
Masa tkanki beztłuszczowej w kg
Całkowita zawartość wody w organizmie w %
Całkowita zawartość wody w organizmie w kg
Indeks masy ciała BMI
Wiek metaboliczny
Masa kości w kg
Wskaźnik trzewnej tkanki tłuszczowej
Wskaźnik podstawowej przemiany materii kcal BMR

Pacjent otrzyma również darmowy wydruk będący zapisem pomiaru.